Search

پنجمین شماره‌ی «اندیشه‌ی اصلاح» منتشر شد

پنجمین شماره‌ی «اندیشه‌ی اصلاح» منتشر شد

اندیشه اصلاح: از محورهای مهم این شماره، اقتراحی است با عنوان «سید قطب و آرمانشهر عدالت» که در ارزیابی و واکاوای اندیشه‌های عدالت‌جویانه و تحول‌خواه شهید سید قطب و با مشارکت دکتر علی معموری، دکتر محمود خردو و عمر احمدی صورت گرفته است.

 

«سیری در حیات و آثار سید عبدالرحیم خطیب» پرونده‌ای متشکل از چندیادداشت و گفت‌وگو است که بررسی نقش اصلاح‌گرانه و آثار تحقیقی عالم عالی‌قدر، مرحوم سید عبدالرحیم خطیب اختصاص یافته است. از مطالب این پرونده گفتگویی است با شیخ محمد درزند از سال‌های مصاحبت با مرحوم خطیب و همچنین یادداشت‌هایی از جمال قریشی، آبتین امیری و عارف شهدادی.

 

اندیشه اصلاح شماره پنجم

محور دیگر این شماره، به تبیین نسبت دین و خشونت‌گرایی و تحلیل اوضاع ملتهب خاورمیانه و غائله‌ی داعش و افراط‌گرایی اختصاص یافته است که در این زمینه گفتگوی بلندی با دکتر محمدمهدی مجاهدی با نام «افسون و افسانه‌ی خشونت در خاورمیانه» و مقاله‌ای از دکتر سروش دباغ با عنوان «پیامبر اسلام(ص) عدالت و خشونت» و نیز یادداشت‌هایی از رضا بابایی و عبدالعزیز مولودی انعکاس یافته‌اند.

اندیشه‌ی اصلاح در این شماره‌ی خود، با یکی از کارشناسان قرآنی، دکتر ابراهیم ساعدی‌رودی در باب کژفهمی‌های رایج از قرآن و ضرورت توجه به روح این کتاب، گفتگویی انجام داده است.

 

«حقوق انسان در قرآن و سنت نبوی» نگاشته‌ی بلندی از شیخ سعدالدین صدیقی و «نماز و اصلاح رفتارهای اقتصادی» از دکتر کوهسار خالدی و نیز «اندیشه‌های زیست‌محیطی اسلام» از فاروق فتحی، از مطالب مربوط به حوزه‌ی اسلام‌شناسی این شماره است.

 

در این شماره کتاب‌های متعددی چون «ده روز با داعش»، «داعش، خشونت شرقی و نقد فاشیستی»، «طبیعت استبداد»، «غیب و عقل»، «دانشنامه‌ی اجماع در اصول فقه اهل‌سنت» و «شبکه‌های خشم و امید» به قلم عبدالعزیز مولودی، بختیار محمودی، مولود بهرامیان و فرشاد سعیدی، معرفی انتقادی شده‌اند.

 

در زمینه‌ی فرهنگ اقوام و به مناسبت روز زبان مادری، مطالبی با عناوین «حوزه‌های علمی کردستان»،  «هه‌ژار، پدر زبان مادری کُردها»، «کُردها و زبان مادری‌شان»، «مستوره اردلان، نخستین زن دارای رساله‌ی فقهی» از دکتر احمد احمدیان، امیرارسلان خضری، دکتر رؤوف رهنمون و یحیی سهرابی در پنجمین شماره‌ی اندیشه‌ی اصلاح نشر یافته است.

 

علاقه‌مندان می‌توانند با پیوستن به کانال تلگرام اندیشه‌ی اصلاح در جریان اخبار و گزیده‌ی مطالب نشریه قرار گیرند.

 

فهرست مطالب نشریه پنجم:

فهرست مطالب اندیشه اصلاح شماره پنجم

علاقه‌مندان می‌توانند با پیوستن به کانال تلگرام #اندیشه_اصلاح  در جریان اخبار و گزیده‌ی مطالب نشریه قرار گیرند.

کانال تلگرام اندیشه اصلاح:
https://telegram.me/andishe_eslah

وب‌سایت اندیشه‌ی اصلاح:?
www.andisheyeeslah.com

فیسبوک:
https://www.facebook.com/andisheyeeslah

ایمیل:
info@andisheyeeslah.com
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

seo-tutorial.ir